środa, 27 kwietnia 2016

Chociaż głazy sztachety te są z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało fachowym ślipiem z trudem je odróżnić.

Aczkolwiek głazy sztachetki te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało wprawnym ślipiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, łatwej obróbce i stosunkowo niskiej odpłatności. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najłatwiej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka lub wstępnie obrabia, układa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i wysyła do miejsca budowy sztachety z plastyku na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak sklejony lepiszczem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc substancji zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień skał na sztachety z Winylu na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa, przybierają one wtedy wielorakie atramenty czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak potężnych złóż kroi się najogromniejsze bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy można także siekać na sześciany o równych konturach, wykorzystywane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno również je porcjować przy asyście specjalnych klinów i dłut na cienkie, nierównych kształtów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztacheta z plastyku z Szczekocin wykorzystuje się też wapienie - skały osadowe, powstałe z uzbieranych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż a także ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować promowane na plotki plastikowe na ogrodzenie i furtkę sztachetowa. Nadają się jednakże po największej części do stosowania wewnątrz, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko matowieją. Wapienie można wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej nadają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku i naszych zamiłowań kształt kamiennych tafli może być urozmaicony – od łamanych, nierównych, aż po pionowo skróconych prostokątów względnie kwadratów. Murki oraz sztacheta Winylowe na plot i bramę ogrodzeniowa konstruuje się z głazów przeróżnego układu, złożonych na kamiennym lub betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje z odłamków o niesymetrycznych zarysach, wypada je adekwatnie łączyć tzn. tak, aby kształt każdego następnego scalał się z poprzedzającym. Ażeby takie płot było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe luki w środku wolno dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenia Poznań należą do głazów mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur szybko niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Bez trudu przerastają też mchem i wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań bądź rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać brud z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Sprofilowane firmy pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego oczyszczania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak reflektujemy, by głazy na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz