piątek, 22 kwietnia 2016

Prawie nic dobrze nie zaznaczy projektu trawy bądź kwiatów jak małe żywe sztachety.

Ogromnie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , zasną w razie potrzeby zasłania sąsiadujące domy i ulice. Żeby stworzyć taki parkan rośliny sadzimy naokoło granic posesji. Jeśli mamy dosyć miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka ponadto rodzi orzeszki. Gdy pragniemy by nasze żywe plot było niezwykle rosłe a przy okazji cienkie to w cieniu powinno się je uformować z brzostu powszechnego, grabu pospolitego albo klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, że gdy rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie może być bardzo kłopotliwe.

Nic dobrze nie uwydatni krawędzi trawnika bądź rabaty jak niskie żywe ogrodzenie.

W cieniu, gdzie zarówno trawnik, jak i kwiaty nie zawsze mogą satysfakcjonująco wzrastać w określonych grządkach, niewielkie krzewy potrafią utrzymać zielone bogactwo w wyznaczonym miejscu czy tez zasłonią gołe place ziemi. Ślicznie ukształtowany mały żywopłot już sam zresztą robi za ozdobę ogródka. Na zielone ploty przydaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Na wiosnę wyłącznie ogrodzenia Poznań formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, których się już nie przycina), nie tak obficie jak na słońcu, ale wszak w mrocznych zakamarkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią natomiast ozdabiają je zgrabne jabłuszka, jakie wolno wykorzystać na przetwory.

Niskie względnie postawne roślinne ogrodzenia można uzyskać z odmian iglastych.

Niestety, krzewy z tej grupy często są znacznie bardziej kosztowne niż odmiany liściaste. Spośród nich najlepiej akceptuje cień cis zwyczajny. Na ogól szeroko się rozrasta i trzeba go redukować, jednakowoż jego zmianę Fastigiata Robusta jest dozwolone zostawić pojedynczo.Będzie błyskawicznie kiełkował tudzież zatrzyma filarowy kształt.

Jeśliby wasz zaułek jest nader zacieniony, należałoby aby żywy plot rozświetlić kolorowymi skazami. Poniektórego z cienioznośnych gatunków maja kategorii o płowych lub różnokolorowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr zwyczajny Aureum zasną dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne barwy są w najwyższym stopniu chwytliwego w słońcu, niemniej jednak nawet w śladzie korona drzewa ostają dość jasne, w pewnym sensie oświetlone promieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz